
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 70 V |
| Operating Supply Voltage | 75 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 75 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Efficiency | 85 % |
| Min Output Voltage | 1.225 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 70 V |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Topology | Buck |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2209
Distributors
pcbx
Unit Price$1.73693
Ext.Price$1.73693
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.73693 | $1.73693 |
| 10 | $1.48061 | $14.80610 |
| 25 | $1.36867 | $34.21675 |
| 50 | $1.26519 | $63.25950 |
| 100 | $1.16953 | $116.95300 |
| 300 | $1.13137 | $339.41100 |
| 500 | $1.09445 | $547.22500 |
| 1000 | $1.06225 | $1062.25000 |
